Cím: 1117 Budapest, Budafoki út 183., 203-as szoba
Telefon/fax: +36-1-464-5241
E-mail: makosz__kukac__tlt.hu
Ügyfélfogadás: kedd, péntek: 8-12 óráig
A tartalom megtekintéséhez az Adobe Flash Player szükséges.
Ma délelőtt részt vettem a velencei „Környezetbarát védekezési technológiák csípő szúnyogok ellen” c. előadás sorzaton, amelyet a Gergely Air Kft. szervezett.
Megjelent az MTV stábja is, ahol egy fiatal riporter tágra nyílt szemekkel konstatálta, hogy ma egy új hírt tud a Médiában közölni, miszerint az AIRBACTER technológia egy újszerű biológiai eljárás szúnyoglárva gyérítésben. A riportban ezt Gergely Gábor a Gergely Air Kft. ügyvezetője meg is erősítette.
A témával kapcsolatban annyit kell hozzáfűznöm, hogy a fent nevezett AIRBACTER technológia homok granulátum szórás néven 18 éve ismeretes.
Gergely Gábor nevéhez az fűződik, hogy neki sikerült ezt a szakmailag indifferens hatóságokkal (Találmányi Hivatal) elhitetni és még innovációs vissza nem fizetendő állami támogatást is nyert mintegy 13 MFt értékben. Ezzel az eljárással nincs is mit kezdeni, ha megoldotta, ám legyen, bár hogy ez mennyire etikus, azt mindenki mérlegelje magában.
Ezt a technológiát Dél-Franciaországban 18 éve alkalmazzák (szerencsére az Internetnek köszönhetően ennek könnyen utána lehet járni).
Jómagam 1989-ben vettem részt egy egyhetes előadás sorozaton, ahol egy francia vállalkozó Dr. Bajomi Dániel meghívására az akkori Bábolna Környezetbiológiai Központ Kft-nél számolt be és tartott előadásokat a korszerű szúnyog gyérítési technológiákról, többek között a homok granulátum alkalmazására nagy kiterjedésű növényzettel fedett tenyésző helyek kezelésére.
Mikor a homok granulátum alkalmazására voltam kényszerülve, 1998-ban a törökszentmiklósi repülőtéren teszteltük és beállítottuk az Agro Turbo Z137-T típusú repülőgépre szerelt M-82 típusú repítőtárcsás műtrágyaszóró adapterrel a technológiát.
A homok granulátum és a hozzá alkalmazott technológia összeállt, a munkaszélesség és hektáronként kiszórandó mennyiség megoldódott, így a rendszert bevethetőnek értékeltük.
A Gergely Air Kft. a törökszentmiklósi repülőtéren történt mérések alkalmával vagy Franciaországból értesült a technológiáról, az már mindegy.
Úgy gondolom, hogy 2006. 06. 02.-án Gergely Gábor nem állíthatja nyilvánosan, hogy ezt a technológiát a Gergely Air Kft dolgozta ki, csupán azt, hogy Magyarországon neki sikerült szabadalmaztatnia.
Az ötletben nincsenek érdemei.
Kallay Ferenc
Magyar Szúnyogírtók Országos Szövetségének elnökhelyettese